logo

رمزنگاران فردای امن

شرکت رمزنگاران فردای امن به عنوان اولین شرکت تخصصی در حوزۀ رمزنگاری کوانتومی در ایران از سال 1399 مشغول به کار بوده و آمادگی دارد بهترین خدمات در این حوزه را به شما ارائه دهد.
info@RFACrypto.com
+2122650142

پیشینۀ رمزنگاری کلاسیک و کوانتومی

پیشینۀ رمزنگاری کلاسیک و کوانتومی

سلام

علم رمزشناسی (Cryptology)، از دوشاخه اصلی به نام رمزنگاری (Cryptography) و تحلیل رمز (Cryptanalysis) تشکیل شده است. گرچه در بسیاری از مواقع، به جای استفاده واژه رمزشناسی، از واژه رمزنگاری استفاده می­شود.

پپیشینه رمزنگاری قدمتی به طول تاریخ بشریت دارد. از این رو نمی­توان به طور دقیق مبدا پیدایش آن را مشخص نمود. به طور کلی، رمزنگاری علم ارسال و حفظ و نگهداری اطلاعات به صورت سری و محرمانه می­باشد. در واقع، هدف از به کارگیری راهبردها و روش­های رمزنگاری این است که اطلاعات مهم چه در هنگام ارسال و چه در هنگام ذخیره­سازی به دست افراد غیر مجاز قابل بازیابی نباشند. تعریف “فرد غیر مجاز” با توجه به شرایط و کاربردها ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال: در شرایط جنگی، هر فردی از دشمن و حتی فرد بیطرفی غیر مجاز تلقی می­شود. حتی در مواردی که طبقه­بندی اطلاعات اهمیت ویژه­ای دارد، برخی از افراد خودی نیز نباید از برخی اطلاعات (تا مدت زمان مشخصی) مطلع باشند.

بر خلاف رمزنگاری، برای علم تحلیل رمز می­توان نقطه شروعی از لابلای تاریخ علم یافت. در واقع، با مراجعه به متون تاریخ علم، می­توان گفت که اولین کسی که به صورت روشمند به تحلیل رمز و گشودن متون رمزی پرداخته است ابویوسف یعقوب ابن اسحاق الکندی، دانشمند مسلمان قرن سوم هجری است.

درگذشته که ارتباطات دیجیتال و حتی آنالوگ وجود نداشته است نیز از روشهایی برای به رمز درآوردن اطلاعات استفاده می­شده است. یکی از معروفترین روشهای قدیمی، رمزگذاری ژولیوس سزار است. وی برای اینکه اطلاعات مهم سیاسی و نظامی را توسط پیک­های خود به فرماندهان و اعضای بلندپایه نظامی و سیاسی ارسال کند، در دایره حروف لاتین A-Z، به جای هر حرف از سه حرف بعد از آن استفاده می­کرده است:

به عنوان مثال کلمه “HELLO” به صورت “KHOOR” درمی­آید. به وضوح برای رمزگشایی از چنین پیام­هایی باید به صورت برعکس عمل کرد و هر حرف پیام رمز را با سه حرف قبل آن جایگزین کرد:

چنین سیستم­های رمزنگاری را، از آنجا که کلید رمزگذاری و رمزگشایی در آنها مشابه است، سیستم­های متقارن می­نامند.

مدیر
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت